Home / Student Development / Student Achievements / Achievements in Sports and Arts
Co-Curricular Activities | Name of Competition | Name of Student Participant | Achievement Award |
Archery | 2022 FAAC Anniversary Shoot (Novice U18) | Ivana Irawady Tay Rong Han Timothy Leong Tze Hun |
4th Position 3rd Position 2nd Position |
2022 FAAC Anniversary Shoot (Novice Team) | Luo Zhixuan Leong Tze Hun Natasha Agam Ong Tay Rong Han Timothy |
4th Position 3rd Position 1st Position 1st Position |
|
2022 FAAC Anniversary Shoot (Intermediate Team) | Faith Ng En Chih Leong Tze Hun |
1st Position 1st Position |
|
2022 FAAC Anniversary Shoot (Open Team) | Tay Yang, Jaxon | 1st Position | |
2022 Joy Lee Archery Academy Indoor Tournament (USA) – Team Event – Individual Event |
Chen Jia Hui Sofia Ratchanee | Team Bronze Individual Gold |
|
2022 National Schools “C” Division Archery Championship (Boys – Individual) – Compound |
Dominic Lee Jie Rui | 3rd Position | |
2022 National Schools “B” Division Archery Championship (Boys – Individual) |
Alex Lobsang Sherab | 1st Position | |
2022 National Schools “B” Division Archery Championship (Girls – Individual) |
Wee Ke Xuan Kate | 1st Position | |
2022 National Schools “C” Division Archery Championship (Girls – Team Event) |
Ashley Leow Le En Lee Celine Chen Jia Hui Sofia Ratchanee |
1st Position | |
2022 National Schools “B” Division Archery Championship (Girls – Team Event) |
Samantha Woon Sze-En Faith Ng En Chih Wee Ke Xuan Kate |
2nd Position | |
2022 National Schools “B” Division Archery Championship (Boys – Team Event) |
Lam Jirawat Jean-Kidd Lau Zon Onn Alex Lobsang Sherab |
1st Position | |
2022 National Schools “A” Division Archery Championship (Girls – Team Event) |
Chloe Tan Jin Hann Goh Si Xuan, Joy Chan Jee Yee, Anne |
1st Position | |
2022 National Schools “A” Division Archery Championship (Girls – Individual) |
Chan Jee Yee, Anne | 2nd Position | |
2022 National Schools “A” Division Archery Championship (Boys – Team Event) |
King Chiang Tan Shao En Gavin Chong Yue Sheng |
1st Position | |
2022 Chai Chee Indoor (Archery Team Recurve Novice Women) | Chen Jia Hui Sofia Ratchanee | Silver | |
2022 Pesta Sukan Archery Championship (U16 Men – Recurve) | Lau Zon Onn | 4th Position | |
2022 Pesta Sukan Archery Championship (U20 Mixed – Compound) | Dominic Lee Jie Rui | 3rd Position | |
2022 Pesta Sukan Archery Championship (U16 Girls – Recurve) | Chen Jia Hui Sofia Ratchanee Wee Ke Xuan Kate |
1st Position 1st Position | |
Art | 12th SCCCE Art Festival Arts Competition (2022) | Fang Yinyue | Gold Award |
Badminton | 2022 Athletic Conference of Singapore International School (U14 Boys Badminton Tournament) |
Lee Kai Reng Cayden Li Zhenghan Dylan Tan Yee Kiat Jonathan Tan Cheng Loon Ewe Zi Yang Teh Bo Jing Lim Tze Kun Ezekiel Soo Wei Han |
2nd Position |
Basketball | 2023 Athletic Conference of Singapore International School (U16 Basketball) |
Jacob Tan Pin Rei Inoh Takaho Lee Kai Reng Cayden Wu Yaoxin Wang Ziren Kiang Liyang Jayden Kaizer Wang Kayjun Wang Zhining Yung Hoi Him Shao Weining Thant Htoo Zaw Cheng Kaiyuan Lin Zirui Wu Zhiyu Cheng Mingyang Gao Yuye Oh Junhee Wang Yi-Yen Chen Po-Jui (Barry) Dong Chenxiao Qin Haoming |
2nd Position |
Bowling | 52nd Singapore International Open (2022) | Jean Neo Li Yuan Heng Kang You (Wang Kangyou) |
4th Position 2nd Position |
2022 Pesta Sukan Bowling Championship (U21 Boys) | Heng Kang You (Wang Kangyou) | Silver | |
2022 National Schools “B” Division Bowling Championship (Boys) | Heng Kang You (Wang Kangyou) | Sportsmanship Award | |
2022 National Age Group Championship (Bowling) – U21 Team – U18 Team |
Jean Neo Li Yuan | 4th Position (U21) 1st Position (U18) |
|
2022 SAFRA Annual Charity Bowl (Youth Masters) | Chua Zhong Han (Cai Zonghan) | 1st Position | |
2023 National Age Group Championship (Bowling) – Girls Masters event |
Jean Neo Li Yuan | 3rd Position | |
2023 National Age Group Championship (Bowling) – U18 Boys |
Heng Kang You (Wang Kangyou) | 3rd Position | |
2023 Kolam Ayer Bowling Tournament | Heng Kang You (Wang Kangyou) | 1st Position | |
Chinese Calligraphy | 新加坡佛光山威德智海全国硬笔书法比赛 (2022) | Fang Yinyue Saisho Hikaru He Xi |
Consolation Prize Multicultural Award Consolation Prize |
世界学生书法艺术大展 (2022) | Khoo Liang Ying (Qiu Liangying) | Silver Award | |
Fencing | 2022 TFF Minime & Veteran Championships | Cheng Tin Yu Lincoln | Bronze |
2023 Singapore Foil National & Minime (U14 Men) | Cheng Tin Yu Lincoln | Gold | |
Figure Skating | 2022 Singapore National Figure Skating Championship | Vianna Shen-rou Linke | Gold |
2023 Singapore National Figure Skating Championships | Vianna Shen-rou Linke | 1st Position | |
Gymnastics | 2022 SEA Games (Artistic Gymnastics – Team) |
Poh Zi Xuan Shandy | Bronze |
2023 Singapore Gymnastics National Championships (Uneven Bars) | Poh Zi Xuan Shandy | Silver | |
2023 Singapore Gymnastics National Championships (Individual All Around) |
Poh Zi Xuan Shandy | Silver | |
2023 Singapore Gymnastics National Championships (Floor Exercise) | Poh Zi Xuan Shandy | Bronze | |
2023 Singapore Gymnastics National Championships (Balance Beam) | Poh Zi Xuan Shandy | Silver | |
2023 Singapore Gymnastics Lunar Competition (Uneven Bars) | Poh Zi Xuan Shandy | Gold | |
2023 Singapore Gymnastics Lunar Competition (Balance Beam) | Poh Zi Xuan Shandy | Silver | |
Music | Strings Ensemble 2022 London Young Musician Competition |
Liaw Yu Xuan, Celeste Pang Caris Du Yuhan Fang Yinyue Ng Di Yin, Ariel Zhu Jingjia Clef How |
Gold Award |
Strings Ensemble
2022 World Grand Prix International Music Contest |
Liaw Yu Xuan, Celeste Pang Caris Du Yuhan Fang Yinyue Ng Di Yin, Ariel Zhu Jingjia Clef How |
1st Position | |
Gu Zheng 2022 Cambridge Music Competition |
Hou Tianyi Lim Hong Rui Cai Xinzhuo Gu Jiayue Chen Yunning Chloe Emma Li Jia Mei Shen Yue Zhou Yuying |
Gold Award | |
Gu Zheng 2022 Singapore Raffles International Music Festival |
Hou Tianyi Lim Hong Rui Cai Xinzhuo Gu Jiayue Chen Yunning Chloe Emma Li Jia Mei Shen Yue Zhou Yuying |
Awarded Gold with Honours | |
Soccer | 2022 Athletic Conference of Singapore International School (U16 Soccer Tournament) |
Elijah Foo Rui Xi Jin Zhibo Lim Jungwoon Destais Raphael Jaehee Ni Ming-Chien Kyrby Koh Hong Lin Lee Zheng Wei Darius Asher Low Mao Le Heo Dongeun Wong He Kai Darius Brian Quek Xuan Zhan Tan Wei Ming, Zed Nicholas Hooy Jun Siang Nelson Oey Chok Wei Qian Liam Alastier Isaac |
1st Position |
2023 Athletic Conference of Singapore International School (U14 Football) |
Ji Chenyu<br
Rayner Chan Ryan Shan-Lim Mckenna Bo Ziyuan Lee Zhi Long Terry Lucas Chua Wyn Hua Ouyang Hansheng Sakurai Kairu Dylan Ang Kai Wen Nicolas Yeo Shengdian Yeo Caeyen Dylan Lye Wee Chong Elijah Foo Rui Xi Thierry Alexander Teo Aditya Mehta Kang Minchan Ni Ming-Chien |
1st Position | |
Swimming | 53rd Singapore National Age Group Swimming Championships (2023) – 50m breaststroke – 200m Individual Medley – 200m Breaststroke – 100m Breaststroke |
Tang Yichen | 2nd Position 4th Position 4th Position 1st Position |
2023 Athletic Conference of Singapore International School U14 Swimming Meet – 50m Free – 50m Butterfly |
Tang Yichen | 1st Position 1st Position |
|
Taekwondo | 2022 National Schools “C” Division Taekwondo Championship (Girls) – Poomsae | Elizabeth Chew Jin Ying Chow Tse Kei Chloe |
3rd Position 2nd Position |
2023 Han Foundation Youth Taekwondo Championship | Ouyang Hanxing | 2nd Position | |
Volleyball | 2023 Athletic Conference of Singapore International School (U14 Volleyball) |
Megan Elizabeth Lin Wong Shermaine Aw Shi Qi, Emma Choo Yee Shin Lee Yu, Charlotte Goh Si Ying D’rozario Sana Teo Zhi Xian, Perle |
1st Position |